ONLINE PORADNA

Naši garanti Vám rádi zodpoví Vaše dotazy v naší bezplatné online poradně nebo si níže přečtěte již zodpovězené dotazy.


Vaše dotazy


Jak se mám stravovat, když potřebuji zhubnout?

V první řadě je třeba si uvědomit, že není potřeba jíst pouze salát, hladovět a držet nedravé redukční diety. Pokud se rozhodnete, že chcete zhubnout, váš jídelníček pro redukci hmotnosti může vypadat úplně normálně a není potřeba držet extrémní diety. Díky tomu navíc dosáhnete dlouhodobého a udržitelného efektu redukce hmotnosti.

Ukázkový jídelníček pro ženu (cca 30 let) při redukci hmotnosti:

Snídaně: müsli s jogurtem a ořechy

Oběd: boloňské špagety

Svačina: šopský salát

Večeře: bramborové noky s kuřecím masem

Vše samozřejmě ovlivnuje i to, kolik žena aktuálně váží, jak moc je fyzicky aktivní a na dalších parametrech. Na základě toho by se upravili také porce jednotlivých jídel.


Jaké je vhodné jídlo po cvičení?

Pokud nejste zastánce suplementů, můžete si dát bez obav přibližně hodinu po tréninku plnohodnotné jídlo s dostatkem sacharidů a bílkovin.  Vhodným jídlem je například kuřecí plátek se šťouchanými bramborami, pro vegany lze doporučit hummus s pitta chlebem

V případě suplementů je vhodné sáhnout po proteinech, které mají v dnešní době rychlou vstřebatelnost (zejména pokud zvolíte jejich hydrolyzovanou formu). Také můžete zvolit tzv. gainer, který obsahuje navíc i dostatek sacharidů. 

Jako rychlé domácí řešení se případně nabízí i sendvič s krůtí šunkou, který si připravíte doma z kvalitních surovin s dostatkem zeleniny.


Mohu při běhu dělat silový trénink (posilovat)? Nesníží se mi běžecká výkonnost?

Nemějte obavy, nesníží. Tato oblast je dobře vědecky popsána a při zařazení silového tréninku nedochází k poklesu VO2max úrovně laktátového prahu a běžecké výkonnosti. Naopak je potvrzeno zvýšení ekonomiky běhu (4-7 %) a maximálního běžeckého výkonu (1-3 %). 


Bojím se, že mi jako ženě při posilování narostou velké svaly, je to pravda?

Tato obava je většinou neoprávněná. Adaptační reakce na silový trénink u žen je obdobná jako u mužů, ale právě s rozdílem mnohem menší svalové hypertrofie. 

Ženy jsou schopné zvýšit svojí sílu až o 44 % aniž by došlo k svalové hypertrofii. což se přisuzuje jejich celkově jinému poměru svalů a tuků, lepší nervosvalové adaptabilitě, nižší hladině testosteronu a menšímu podílu rychlých svalových vláken, které mají vyšší tendenci k hypertrofii při silovém tréninku.


Jsem nachlazený, mohu jít trénovat a cvičit při nemoci?

Pociťujete-li příznaky od krku nahoru, tedy když vám teče z nosu, kýcháte nebo vás lehce škrábe v krku, na trénink běžte. Omezte však intenzitu na maximálně střední zátěž, a trénink nejlépe zkraťte. Upozorňujeme, že je však nutné cvičit indivudálně a neohrožovat ostatní okolo sebe!

Je třeba dodržovat určitou sportovní etiku. S nudlí u nosu vás ve skupině určitě nepochválí, ani vy sami byste nechtěli absolvovat trénink s parťákem, který na vás co chvíli něco prskne.

Jakmile se rozehřejete, nejspíš se vám udělá lépe a možná rýmičku tímto zaženete. Pokud by se vám po prvních minutách naopak přitížilo, nebo se rozjela rýma či záchvaty kašle, trénink přerušte a raději běžte domů. 

Pokud se příznaky projevují od krku dolů - máte kašel, zimnici, horečku, bolí vás svaly nebo vykašláváte hlen, je lépe s tréninkem vůbec nezačínat. S velkou pravděpodobností už máte rozvinutou virovou infekci a intenzivní pohyb v tomto stavu může průběh nemoci a rekonvalescence zhoršit, nebo dokonce způsobit vážnější komplikace. 

Mnohdy je nejlepší se spolehnout na vlastní pocit, ale pokud si nejste jisti, toto pravidlo vám může pomoci. Pokud stále nevíte a netlačí vás termín závodů, či jiné okolnosti, vyplatí se vždy konzervativnější řešení - odpočívat, doléčit se a vyrazit na trénink za pár dnů v plné síle.